Türkiyede Şirketler 2 ana başlık altında ayrılır Tüzel kişilikliğe sahip şirketler ve Tüzel kişilikliğe sahip olmayan şirketler. Türkiyede faliyet gösteren ticari işletmeler genellikle tüzel kişiliğe sahiptir. Tüzel kişiliğe sahip şirket tipleri yoğun olarak da tercih edilen 3 tipe ayrılır; şahıs şirketilimited şirket ve anonim şirkettir. Bu üç şirket tipi;  kuruluş aşamaları, kuruluş için gerekli evraklar, faaliyet süreçleri, işletme modelleri, kuruluş sermayesi tutarları, ortaklık yapıları, ortakların sorumlulukları, vergi yükümlülükleri, vergilendirme oranları ve tabi oldukları denetimler gibi birçok faktör açısından farklılıklar gösterir.

 Sermaye şirketleri olarak da adlandırılan limited ve anonim şirketler, şahıs şirketine nazaran daha kurumsal, piyasada daha fazla güven veren fakat ilk kurulum maliyetleri ve işletme maliyetleri daha yüksek olan şirket tipleridir . Şahıs şirketini, sermaye şirketlerinden farklı kılan en büyük özellik, Şirket ortakların şirket borcundan tüm malvarlıklarıyla sorumlu olmalarıdır. Bu durum şahıs şirkti kuracakların dikkat etmesi gereken çok önemli bir husustur. Limited ve anonim şirketlerde ise, ortaklar yalnızca şirket kuruluşunda koymayı taahhüt ettikleri sermaye payını ödemekle yükümlüdür, şirketin borçlarından ötürü şirket ortaklarının malvarlıklarına gidilemez, şirket borçları şahısların mal varlıklarıyla ilişkilendirilemez. Ancak limited şirkette, şirketin kamu kuruluşlarına olan borçlarından dolayı ortakların malvarlığına, taahhüt ettikleri sermaye payı oranında gidilebilmektedir. Anonim şirkette ise, şirketin hiçbir borcu, kamu kuruluşları dahil olmak üzere, şirketin ortaklarının şahsi malvarlıklarıyla ilişkilendirilemez.

Şirket tipleri ve şirket kurulum aşamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Galata Business Center 0 (212) 936 0 926 – 0 (532) 113 11 38

Hangi şirket tipi size en uygun olanı?

  • Kurmak istediğiniz şirket ortak sayısının az olacağı, kısıtlı miktarda (YILLIK 100.000TL’ye kadar) kâr elde edilecek ve ortakların sınırsız yetkiye sahip olabileceği bir işletme olacaksa:

şahıs şirketi kurmak sizin için en uygun olan seçenektir. Kuruluş masrafları ve faaliyet giderleri düşük olan bu şirket tipinde, şirketi kurmak ve kapatmak 1 gün sürmektedir. Ancak, bu şirket tipinin kurulması ve ileride şirkete yatırımcı almak istenmesi durumunda, yatırımcıların hissedar olamayacağını bilmelisiniz. Çünkü, şahıs şirketlerinde, şirkete ortak olacak kişinin tüzel kişi de olabilmesi istisnası dışında gerçek kişi olma zorunluluğu vardır. İleride yatırımcı desteği almayı düşünüyorsanız, Anonim veya limited şirket size daha uygun olacaktır, bizim size önerimiz ise Anonim şirkettir. Ayrıca çok önemli bir nokta da Şahıs şirketi kurduğunuzda, şirket borçlarından tüm malvarlığınızla sorumlu olduğunuzdur.

  • Kurmak istediğiniz şirkette yüksek gelir elde etmeyi (YILLIK 100.000TLe üstü) hedefliyor ve ortakların mal varlıklarını şirket faliyetlerinden ayırmak istiyorsanız:

Daha kurumsal görünen ve sistemli işleyen bir mekanizmaya sahip olan, bir sermaye şirketi kurmalısınız. Limited veya Anonim şirketlerde, ortaklar kendi malvarlıklarını şirket borçlarından koruyabilirler. Sermaye şirketlerinde ortaklar yalnızca şirkete karşı taahhüt ettikleri sermayeyi ödemekle yükümlüdür. Ancak limited şirkette, şirketin kamu kuruluşlarına olan borçlarından dolayı ortakların malvarlığına, taahhüt ettikleri sermaye payı oranında gidilebilmektedir. Sermaye şirketi kurduğunuzda, kendi malvarlığınızı güvence altına alabilir, ticari risklerinizi minimize ederek daha emin adımlar atabilirsiniz.

  • Limited veya anonim şirket arasındaki başlıca farklar:
  1. Limited şirketlerde ortak sayısı en fazla 50 olabilirken, anonim şirketlerde bir sınır bulunmaz.

  2. Hisse devrinde konusunda, limited şirket, anonim şirket’e göre daha zorlu süreçlere sahiptir. Limited şirkette yapılan yazılı hisse devri sözleşmesi yeterli olmayarak, imzalandıktan sonra noter tarafından da onaylanmalıdır. Anonim şirkette ise hisse devri bir sözleşmeyle hemen gerçekleştirilebilir. İleride halka açılmayı planlıyorsanız Anonim şirket kurmalısınız.

  3. Anonim şirkette ortaklar hisselerini satarken ek bir vergi ile karşılaşmazlar fakat Limited şirkette ek vergiler mevcuttur.
  4. Limited şirkette kuruluş aşamasına sermaye için banka blokesi gerekmiyorken, Anonim şirkette gerekmektedir.

Başlangıç için Limited veya Anonim şirket kurmak için yeterli sermayeniz yoksa şahıs şirketi kurarak başlayabilir ve şirketiniz büyüdüğünde anonim veya limited şirkete çevirebilirsiniz.

Şirket kuruluş masrafları ve aylık muhasebe ücretleri için FİYAT LİSTEMİZİ inceleyebilirsiniz.

Sanal Ofiste Şirket Kuruluşu

Hangi şirket tipini kurmak istediğiniz farketmeksizin, şirket kuruluşlarında bir adres gerekmektedir. Ofis kiralayarak adres göstermek size kira, aidat, stopaj, elektrik, su, internet, bakım giderleri gibi birçok gereksiz masraf getirir ve ofis dışına çıktığınızda kargolarınızın size ulaşmasının önüne geçer. Sanal ofis tutarak yıllık sadece 1800TL + KDV ödeyerek kargolarınızı takip edecek bir sekretere ve prestijli bir iş adresine sahip olabilirsiniz.

Şirket tipleri hakkında ve sanal ofis hakkında detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın

0 (212) 936 0 926 – 0 (532) 113 11 38